BLOG NADINE
Kategorie: Wszystkie | KOLEKCJONERSTWO | NASZE OGŁOSZENIA | TERMINY | WYSTAWY
RSS
środa, 06 czerwca 2007
INDISCRET

Indiscret to jeden z najoryginalniejszych mebli okresu Drugiego Cesarstwa. To tapicerowana kanapka dla trzech osób. Złożona z trzech foteli połączonych wygiętą linią utworzoną przez oparcia i poręcze. Często mebel był prawie w całości obity pikowaną tkaniną.

W okresie Ludwika Filipa i Drugiego Cesarstwa największą popularnością cieszyły się meble tapicerowane. W przytulnych XIX w. wnętrzach salonów ceniono wygodę. Sprężyny i pikowanie, znane już wcześniej dopiero wówczas znalazły szerokie zastosowanie.

Podobno indiscret skonstruowano specjalnie dla dam, by bez przeszkód mogły szeptać sobie do ucha sekrety..

indiscret

10:04, antyki.nadine , TERMINY
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 04 czerwca 2007
Symbol baroku - Charles Andre Boulle

Twórczość Charlesa Andre Boulle jest symbolem epoki francuskiego baroku. Artysta urodził się w Paryżu, w rodzinie meblarzy, ale jego talent realizował się również na polu architektury i malarstwa. Był znanym kolekcjonerem i entuzjastą renesansu. Sławę trwającą do dziś zyskał dzięki innowacjom wprowadzonym w zakresie dekorowania i konstrukcji mebli. Jego dzieła odznaczają się wyjątkową jakością, cenione za harmonijną kompozycję i reprezentacyjność oraz finezyjną dekorację. 

W 1672 roku stanął na czele rzemieślników pracujących w Luwrze dla Ludwika XIV. Wykonał wspaniałe meble do wnętrz Wersalu. Tworzył również dla innych dworów królewskich w Europie. Jego sława była ogromna. Po śmierci pracownię przejęli synowie artysty wykonując meble w prawie nie zmienionej formie. Fale mody na meble Boulle'a przetoczyły się przez Europę w 2 poł. XVIII w., a szczególnie w 2 poł. XIX w.

Inkrustacja Boulle'a to dekoracja łącząca szylkret z mosiądzem. Stosowana w dwóch wariantach tzw. premiere partie (wzór z mosiądzu na szylkretowym tle) i contre partie (wzór z szylkretu na tle z mosiądzu).

szafaszafa louis XIV

komoda  komoda louis XIV

boull

biurko_mazarini

 

10:00, antyki.nadine
Link Komentarze (2) »
piątek, 01 czerwca 2007
Techniki zdobnicze - INTARSJA i MARKIETERIA

Najczęstrze spotykane techniki zdobnicze w meblarstwie to intarsja i markieteria. Czym się od siebie różnią? Czy są to synonimy?

Terminy te często stosuje się zamiennie, ale nie jest to poprawne. Jedna i druga technika polega na wykładaniu drewnianej powierzchni mebla płaską dekoracją z innych materiałów. W przypadku intarsji będą to różne szlachetne gatunki drewna o zróżnicowanej kolorystyce i tonacji (niekiedy poddawane obróbce lub barwione). Jeśli chodzi o markieterię to obok drewna stosuje się inne materiały: metale, kość, szylkret, masę perłową, kamienie półszlachetne itp.

Intarsja znana była już w starożytności, ale moment bujnego rozkwitu przeżywała w XVII i XVIII w. To właśnie wtedy powstała markieteria oraz jej specyficzna odmiana zwana od nazwiska twórcy- inkrustacją Boulle'a (połączenie szylkretu i mosiądzu). 

Różne przykłady intarsji:

intarsja3

intarsja

intar

intarsja2

Markieteria:

markieteriaintarsio0

Markieteria w wersji Boulle'a:

inkrustacja boulle

 

12:50, antyki.nadine , TERMINY
Link Komentarze (5) »
środa, 30 maja 2007
Styl Ludwika Filipa- meble w ofercie naszego antykwariatu

Kilka przykładów krzeseł i stolików w typie Ludwik Filip dostępnych w ofercie Antykwariatu Nadine. O stylu, charakterystycznych formach, historii i wnętrzach z tego okresu już wkrótce opowiemy szerzej.

lf1 lf2

lf3 lf4

lf6

lf7

lf9

11:28, antyki.nadine
Link Komentarze (1) »
wtorek, 29 maja 2007
Muzea- nowa zakładka

Na naszym blogu umieściliśmy nową zakładkę z linkami do stron Muzeów. Warto na nie zaglądać.

Szczególnie interesująca jest nowa strona Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie obok informacji o zbiorach i wystawach co tydzień można zapoznać się z OBIEKTEM TYGODNIA.

Na stronach Muzeum we Wrocławiu i Poznaniu istnieją księgarenki internetowe- ciekawe albumy i publikacje o sztuce można zakupić nie wychodząc z domu.

Na stronie poznańskiego Muzeum znajduje się fantastyczne archiwum minionych wystaw, zawierające ilustracje i teksty.

Poniżej skarb Muzeum Narodowego w Poznaniu. Obraz jednej z niewielu sławnych artystek renesansu Sofonisby Anguissoli przedstawiający malarkę wraz z rodzeństwem przy partii szachów.

sofonisba 

23:53, antyki.nadine
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 maja 2007
Antyki znajdziemy za ciebie!
Często brak czasu uniemożliwia znalezienie dokładnie tego czego się szuka. Antykwariat Nadine, który ma wieloletnie doświadczenie na polskim i zagranicznym rynku antykwarycznym, może zająć się poszukiwaniami za ciebie! Jeśli szukasz konkretnego przedmiotu, skontaktuj się z nami a my przygotujemy specjalnie dla ciebie ofertę. Wyszukamy najpiękniejsze obiekty!

ANTYKWARIAT NADINE

tel. 0 22 640 11 76

fax: 0 22 672 04 06

kom. 0 601 295 363

nadine@antyki.waw.pl 

niedziela, 27 maja 2007
Ludwiki- styl Ludwika XIV, XV i XVI

Poniżej zestawienie trzech rysunków reprezentujących przemiany w meblarstwie francuskim od baroku do klasycyzmu. Ludwiki wyraźnie różnią się między sobą, skupiając elementy charakterystyczne dla następujących po sobie epok: baroku, rokoka, kalsycyzmu. 

Na dzisiejszym rynku antykwarycznym oryginalne meble w stylu Ludwika XIV, XV i XVI prawie się nie pojawiają. Zwykle mamy do czynienia z ich XIX w. kopiami, lub meblami łączącymi elementy poszczególnych stylów w duchu eklektyzmu. Powrót do stylów przeszłości jest charakterystyczny dla epoki zwanej stylem Ludwika Filipa, któremu wkrótce poświęcimy więcej uwagi. 

STYL LUDWIKA XIV

louisxiv. 

Meble w tym czasie odznaczają się masywną strukturą. Nogi foteli i krzeseł są zwykle rzeźbione i złocone, połączone trawersami tworzącymi kształt litery X lub H (tak jak na powyższym rysunku). Oparcie i siedzisko pokrywa ciężki jedwab, aksamit lub gobelin. Krzesło prawie nie różni się formą od fotela, jest jedynie mniejsze i pozbawione poręczy. Drewno może być barwione na czerwono, zielono lub złocone, współgrając z obieciem.

STYL LUDWIKA XV

louisxv

Fotel w stylu Ludwika XV zyskuje na elegancjii. Zanika trawers, niepotrzebny już dzięki zastosowaniu nowej, silnej konstrukcjii. Poręcze stają się krótsze, wygięte. Partie reliefowe występują w mniejszej ilości. Delikatne dekoracje pojawiają się na szczycie oparcia i w partii nóg.

STYL LUDWIKA XVI

 

louisxvi.

Formy mebli odznaczają się prostotą. Repertuar dekoracji o klasycyzującej prowieniencji: szerokie żłobkowania w partii nóg, meandry, festony, łapy i głowy lwów). Jednocześnie dba się o wygodę, krzesła nie są sztywne za to dobrze wyściełane.

14:13, antyki.nadine
Link Komentarze (1) »
piątek, 25 maja 2007
Meble w stylu Ludwika XV na XIX w. rycinach

/luis_komoda

luis_salon

luis_rycina

09:19, antyki.nadine
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 maja 2007
Neorokokowy komplet

Komplet w składzie: sofa, 2 fotele, 2 krzesła. Eleganckie meble o wyrafinowanym kształcie, z oparciami zwieńczonymi efektownym, rzeźbionym ornamentem rokokowym w ofercie Antykwariatu Nadine.

neorokoko_krzeslo neorokoko_kanapa

14:49, antyki.nadine
Link Komentarze (1) »
Styl Ludwika XV (od wczesnych lat XVIII w. do 1770 r.)

Styl Ludwika XV to inaczej styl określany jako rokoko. Charakteryzuje się porzuceniem surowych i monumentalnych form, linii prostych, symetrii. Wyraźnie odwraca się od dekoracjii o genezie antycznej, tak lubianej w baroku. Wszechobecna staje się linia krzywa, wdzięk i wyrafinowanie proporcji.

Choć pomiędzy stylem Ludwika XV a wcześniejszym stylem Ludwika XIV na pierwszy rzut oka widoczne są różnice, kształtowanie rokoka następowało stopniowo. Okresem przejściowym był czas regencji (1715-1723) a koniec ewolucji stylu ma miejsce około 1730 roku. Wtedy rokoko w pełni osiąga siłę wyrazu i odrzuciwszy wszelkie odwołania do repertuaru form barokowych zwraca się ku płynności, krętym liniom, kształtom muszli, ślimaków, korali, kwiatów, spienionych fal.

Bardzo częste są nakładane dekoracje ze złoconego brązu, które podkreślają kręte profile i dynamiczne powierzchnie mebli.

Dolny profil komód cechuje linia przypominająca kształat kuszy.

ludwik_

Drewno może być naturalne, pokryte warstwą werniksu lub pomalowane na pastelowe kolory.

Szczególnie popularne są meble pokryte oryginalną laką chińską lub jej imitacją.

ludwik_xv_xix

10:14, antyki.nadine , TERMINY
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4